2021 Rok pieszego

Zdobyli swoje "pierwsze" prawo jazdy

W tym tygodniu policjant cieszyńskiej drogówki odwiedził szkoły podstawowe między innymi w Goleszowie, Zamarskach i Cieszynie. Spotkanie nie było przypadkowe, gdyż pod okiem mundurowego kolejni uczniowie przystępowali do zorganizowanego przez dyrektorów szkól egzaminu na kartę rowerową. Wszyscy uczniowie wykazali się szeroką wiedzą teoretyczną. W praktyce zaprezentowali również technikę bezpiecznej jazdy na rowerze, dzięki czemu zdobyli „pierwsze” prawo jazdy.

Policjant podczas egzaminu młodych adeptów ruchu drogowego rozmawiał również za każdym razem z kibicującymi im rodzicami. Mundurowy szczególną uwagę wśród młodzieży, jak i dorosłych zwracał na zmianę w przepisach ruchu drogowego, które nastąpiły końcem maja 2021r. Podczas rozmowy kładł nacisk na szczególną uwagę kierujących, przede wszystkim w rejonie przejść dla pieszych, ale również przypominał o fakcie konieczności posiadania uprawnień do kierowania UTO ( urządzeniem transportu osobistego), czy elektryczną hulajnogą. Policjant zwracał uwagę młodych słuchaczy nie tylko na przestrzeganie przepisów drogowych, ale również na prawidłowe wyposażenie rowerów i jazdę w kaskach ochronnych. Młodzi rowerzyści najpierw wzięli udział w zajęciach teoretycznych przeprowadzonych przez nauczycieli, następnie przystąpili do egzaminu teoretycznego, wykazując się wiedzą z zakresu zasad ruchu drogowego. Po pozytywnym zaliczeniu testu pod okiem policjanta zdawali egzamin praktyczny z techniki jazdy jednośladem. Młodzi kierowcy już za kilka dni odbiorą oni swoje „pierwsze” prawo jazdy.

Ze swojej strony gratulujemy i życzymy tylko bezpiecznej jazdy na rowerze!

Przypominamy!

Od 20 maja zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące coraz popularniejszych, nowoczesnych środków transportu. Zdobyta karta rowerowa będzie uprawniała młodych ludzi do korzystania na przykład z hulajnogi czy deskorolki elektrycznej.

Wcześniej informowaliśmy także o Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch – wybrane zmiany w przepisach., zakazie używania m. in. smartfonów na przejściach dla pieszych, zakazie jazdy "na zderzaku" oraz nowych zasadach obowiązujących na przejściach dla pieszych. 

Nowe przepisy wprowadzają bardzo istotne zmiany. Apelujemy zatem o zapoznanie się z nowymi regulacjami i stosowanie ich w codziennej rzeczywistości. Cel, jaki był zakładany przy ich wprowadzeniu, jest oczywisty: poprawa bezpieczeństwa, szczególnie pieszych.

Pamiętajmy, że to bezpieczeństwo na drodze w największym stopniu zależy od nas samych.

  • policjant w mundurze trzyma w ręku kartkę i ocenia jazdę dziecka na rowerze
  • policjant rozmawia z uczniami, którzy trzymają rowery
  • policjant w mundurze trzyma w ręku kartkę i ocenia jazdę dziecka na rowerze
  • policjant rozmawia z uczniami, którzy trzymają rowery
  • policjant rozmawia z uczniami, którzy trzymają rowery
  • policjant w mundurze trzyma w ręku kartkę i ocenia jazdę dziecka na rowerze
Powrót na górę strony