2021 Rok pieszego

Bezpieczne wakacje

Przed nami długo wyczekiwane wakacje. Zapewnienie bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza na drogach podczas letniego wypoczynku jest priorytetem polskiej Policji, dlatego policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, rozwagę i życzliwość na drodze.

Grafika z drogą i słońcem na niebieskim tle, na pierwszym planie znak z napisem "Kierunek bezpieczne wakacje", poniżej strzałki z napisami: Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, Bądź trzeźwy i wypoczęty, Zachowaj szczególną ostrożność, Dostosuj prędkość, Obserwuj drogę i jej otoczenie, Korzystaj z pasów, Odłóż telefon. Na dole grafiki napis Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Wakacje to upragniony i wymarzony czas relaksu, zabawy, aktywności, poprzedzony zazwyczaj daleką podróżą. Na drogach oraz w kurortach wypoczynkowych spodziewać należy się większej liczby pojazdów, dlatego zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dotarcia do celu będzie najważniejszym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na bezpieczeństwo jazdy wpływ ma wiele czynników, takich jak: stan psychofizyczny kierowcy, przestrzeganie przepisów przez użytkowników drogi, zachowanie pasażerów czy stan techniczny pojazdu.

Przed wyjazdem warto sprawdzić m.in.:

  • stan techniczny pojazdu (stan ogumienia, oświetlenie, poziom płynów eksploatacyjnych),
  • obowiązkowe wyposażenie pojazdu m.in.: trójkąt ostrzegawczy, gaśnica.
    Warto mieć także apteczkę, kamizelkę odblaskową, zapasowe żarówki.

Należy pamiętać, że na bezpieczeństwo podczas jazdy wpływ ma również rozmieszczenie bagaży oraz zabezpieczenie ich przed przemieszczeniem.

Wysokie temperatury powietrza mogą powodować zmęczenie i rozdrażnienie, co negatywnie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Dlatego warto robić przerwy w czasie jazdy. Niezależnie od tego, gdzie zaparkujemy pojazd, nie pozostawiajmy w jego wnętrzu dzieci ani zwierząt, szczególnie w czasie upałów.

Pamiętajmy, aby w czasie podróży, jak również w trakcie letniego wypoczynku, przestrzegać zasad bezpieczeństwa, kierować się zdrowym rozsą-dkiem i postępować w taki sposób, aby nie narażać nikogo na utratę zdrowia czy nawet życia.

Przypominamy, że policjanci będą zwracać uwagę na respektowanie przepisów ruchu drogowego, w tym przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości, stanu trzeźwości kierujących, korzystania z pasów bezpieczeństwa i właściwego przewożenia dzieci w pojazdach oraz sprawdzać będą stan techniczny – również  pojazdów realizujących przewóz osób autobusami.

  • KWP w Katowicach:

- Bezpieczne wakacje 2021 - dbajmy o siebie i innych ►

- Bezpieczne wakacje 2021 na śląskich drogach

Powrót na górę strony