2021 Rok pieszego

Potrącenie pieszej-apelujemy o ostrożność na drodze!

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj na ul. Hallera w Cieszynie. Kierujący dacią potrącił pieszą na oznakowanym przejściu. Poszkodowana trafiła do szpitala. Przypominamy o zachowaniu szczególnej ostrożności, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych oraz o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania na drodze.

Wczoraj (6 września 2021 roku)  na ul. Hallera w Cieszynie doszło do potrącenia pieszej. 51–letni kierowca dacii potrącił 9-letnią dziewczynkę, która przechodziła przez jezdnię na oznakowanym przejściu dla pieszych. W wyniku zdarzenia poszkodowana doznała urazu nogi została przewieziona do szpitala. Na całe szczęście jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Badanie alkomatem wykazało, że uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Wstępne ustalenia wskazują na to, że piesza mogła wbiegnąć na jezdnię i korzystać z telefonu, z kolei kierujący nie zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, pomimo że piesza mogła sygnalizować zamiar wejścia na jezdnię. Szczegółowy przebieg zdarzenia wyjaśni policyjne dochodzenie w tej sprawie prowadzone przez Wydział Kryminalny cieszyńskiej komendy.

Przypominamy:

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem  (za wyjątkiem tramwaju). Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność  oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Przepisy nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.  Pieszy winien zatem rozejrzeć się czy nadjeżdżające  pojazdy  nie są zbyt  rozpędzone, upewnić się, że kierowcy udzielają mu pierwszeństwa tj. zwalniają bądź zatrzymują pojazd przed przejściem dla pieszych. W trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

  • sygnały radiowozu, pośrodku napis policja, dzień
Powrót na górę strony