2021 Rok pieszego

Odblaski dla pieszych - za darmo!

Wzmożone opady deszczu, mgły czy coraz wcześniej zapadający zmrok powodują pogorszenie widoczności na drogach. Piesi i rowerzyści bez odblasków generują wiele niebezpiecznych sytuacji. Łatwo temu zaradzić. Wystarczy zadbać o umieszczenie elementów odblaskowych na własnej odzieży. W trosce o bezpieczeństwo każdego uczestnika ruchu drogowego wspólnie z Radiem Bielsko, na terenie całego powiatu, rozdajemy darmowe elementy odblaskowe!

Z dnia na dzień zmrok zapada coraz wcześniej. Wzmożenie opady deszczu i zachmurzenie w ostatnim czasie nie należy również do rzadkości. Jesień w pełni, a zima tuż, tuż...W związku z pogarszającymi się warunkami na drodze policjanci z cieszyńskiej drogówki oraz Radio Bielsko, tak jak w roku poprzednim, rozdawali pieszym darmowe elementy odblaskowe. Akcja prowadzona wspólnie z radiowcami jest wspierana przez samorządowców, którzy aktywnie włączają się w działania związane z bezpieczeństwem pieszych na terenie powiatu cieszyńskiego. W Goleszowie do akcji włączyli się nie tylko strażacy, ale także Wójt Gminy Goleszów Pani Sylwia Cieślar.
Zaznaczyć trzeba, że taki profilaktyczny patrol policji połączony z radiowcami pojawił się tym razem w Goleszowie, Cisownicy, Dzięgielowie, Puńcowie i Kisielowie. Wszystko po to, aby zarówno tym młodszym, jak i starszym mieszkańcom, przekazać elementy odblaskowe i zachęcić do ich noszenia, szczególnie w jesiennej czy zimowej, wieczornej aurze. Funkcjonariusze wyjaśniali osobom, którym przekazywali odblaski, że dzięki nim staną się bardziej widoczni dla kierujących. W trakcie przejścia przez przejście dla pieszych kierujący będzie mógł zobaczyć ich dużo wcześniej.
Przypominali, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ciemne ubranie i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast pieszy, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Ma to szczególnie znaczenie jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, a piesi na drogach stają się słabo widoczni. Prawdopodobieństwo ich potrącenia przez nadjeżdżający pojazd wzrasta wtedy wielokrotnie.
Pamiętajmy, że pogarszające się warunki drogowe oraz szybko zapadający zmrok wymagają od wszystkich uczestników ruchu wzmożonej uwagi i koncentracji. Niezwykle istotna jest świadomość zagrożeń, jakie mogą spotkać nas na drodze. Dlatego tak ważne jest, żeby piesi i rowerzyści byli widoczni na drodze.
Cieszyńscy policjanci przez cały rok prowadzą na drogach działania mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze każdego dnia kontrolują miejsca zagrożone, w tym przejścia dla pieszych. Temu służą również prowadzone działania profilaktyczne, które upowszechniają modę na odblaski.
Akcja będzie kontynuowana- za niedługo, w poniedziałek 25 października spotkamy się z Wami Gminie Zebrzydowice. Słuchajcie Radia Bielsko i śledźcie informacje na stronie cieszyńskiej Komendy. Do zobaczenia!

  • grafika-policjant wręcza odblaski, noc, ludzie wokół policjanta
  • grafika-policjant wręcza odblaski, noc, ludzie wokół policjanta
  • grafika-policjant wręcza odblaski, noc, ludzie wokół policjanta
  • grafika-policjant wręcza odblaski, noc, ludzie wokół policjanta
  • grafika-policjant wręcza odblaski, noc, ludzie wokół policjanta
  • grafika-policjant wręcza odblaski, noc, ludzie wokół policjanta
  • grafika-dzień, budynek OSP w tle, ludzie zebrani wokół policjanta odbierają odblaski
  • grafika-dzień, samochód straży pożarnej w tle, ludzie zebrani wokół osoby z napisem MEDIA na plecach odbierają odblaski
  • grafika-dzień, ludzie pozują do zdjęcia
Powrót na górę strony