2022 Rok pieszego

Tylko jeden dzień, a dwa poważne zdarzenia drogowe oraz trzy zatrzymane uprawnienia do kierowania. Pamiętajmy o podstawowych zasadach ruchu drogowego

Jak pokazują statystyki, do największej liczby zdarzeń drogowych dochodzi, kiedy jest ładna pogoda, a przed kierowcą prosty odcinek drogi. Tak właśnie stało się i w piątek. Tylko podczas jednego dnia doszło do dwóch bardzo poważnych wypadków z udziałem pieszych. Apelujemy o rozwagę, a przede wszystkim o zwiększenie koncentracji i czujność w rejonie skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Początek weekendu był dniem szczególnie pracowitym dla policjantów ruchu drogowego. W tym czasie na drogach powiatu cieszyńskiego doszło do dwóch bardzo poważnych wypadków drogowych, w których ucierpieli piesi.
O pierwszym z nich informowaliśmy w artykule „Groźny wypadek w Ustroniu. Apelujemy o ostrożność!”. Około 6.30, w rejonie skrzyżowania ulic Katowickiej i Akacjowej w Ustroniu, kierujący osobowym mercedesem 87-letni mężczyzna, potrącił na oznakowanym przejściu dla pieszych 15-letniego chłopca. Na miejsce przyleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, którego załoga udzieliła mu pierwszej pomocy, a następnie przetransportowała go do szpitala. Mundurowi zatrzymali prawo jazdy kierującemu, a jego pojazd zabezpieczyli na policyjnym parkingu. Bliźniaczo podobny wypadek miał miejsce dokładnie 6 godzin później, w Brennej na ulicy Góreckiej. Tam na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącona została 63-letnia kobieta. Ranna w wypadku kobieta, z poważnymi obrażeniami ciała, została przewieziona do szpitala. Policjanci i w tym wypadku zatrzymali kierującemu VW Polo 85-latkowi prawo jazdy. Pojazd trafił na policyjny parking. Kierujący samochodami byli trzeźwi, lecz pomimo tego, do badań została zabezpieczona również ich krew.
Kolejne niebezpieczne zdarzenie miało miejsce w Cieszynie o godzinie 15, gdzie kierujący VW Polo 83-latek zaledwie w niespełna minutę popełnił 7 poważnych wykroczeń, w tym nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej. Policjanci postanowili skierować wniosek o ukaranie do sądu, w celu orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów oraz sporządzili wniosek o skierowanie kierującego na badanie lekarskie. I w tym wypadku mundurowi zatrzymali prawo jazdy kierującemu.

Pamiętajmy!

Piękna pogoda, czy prosty odcinek drogi nie dają nam przyzwolenia do zapominanie o przepisach ruchu drogowego i o innych jego uczestnikach!

  • znak ostrzegawczy uwaga wypadek, w tle radiowóz z napisem policja
Powrót na górę strony