2022 Rok pieszego

W trosce o poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego

Od początku roku na śląskich drogach doszło do 460 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 47 osób, a 425 zostało rannych. Na drogach powiatu cieszyńskiego miały miejsce 24 wypadki. Niestety 5 osób zginęło. Niepokojąco duża liczb zdarzeń musi skutkować zdecydowanymi działaniami policjantów ruchu drogowego ukierunkowanymi na poprawę bezpieczeństwa tej grupy użytkowników dróg. Dzisiaj, na terenie całego województwa, mundurowi będą zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących w rejonach przejść. Stróże prawa sprawdzą też, czy do przepisów stosują się niechronieni uczestnicy ruchu drogowego.

Od samego rana, aż do późnych godzin wieczornych policjanci ruchu drogowego będą zwracali szczególną uwagę na nieprawidłowe zachowania kierujących w rejonach przejść dla pieszych, ale przyjrzą się też, czy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów. Na drogach naszego województwa od początku roku doszło do 460 wypadków z udziałem pieszych, w których 47 osób zginęło, a 425 zostało rannych. Analogicznie w tym okresie, na terenie powiatu cieszyńskiego, doszło do 24 wypadków, w których 20 osób zostało rannych, a pięć osób w wyniku zdarzenia zmarło. Rok wcześniej, w całym 2021 roku, na drogach powiatu odnotowane zostały 22 wypadki, zginęła 1 osoba, a 21 zostało rannych. Pomimo, że zdecydowanie spadła liczba wypadków ( w 2021 było to 103 zdarzenia, w roku obecnym 72 wypadki) oraz osób rannych w wypadkach ( 2021- 113 osób, 2022-73 osoby ranne) , tendencja ta nie miała wpływu na ilość ofiar śmiertelnych. Łączni w roku 2021 na drogach powiatu zginęło 5 osób, w roku obecnym jest to już 11 ludzkich istnień. Liczba kolizji w 2021 roku wyniosła 1601, w roku obecnym pozostaje na podobnym poziomie- dotychczas odnotowanych zostało 1530 takich zdarzeń.

W działaniach mundurowi wykorzystują wszystkie dostępne urządzenia do rejestrowania w formie wideo naruszeń przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że to my sami mamy największy wpływ na własne bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów, możemy zmniejszyć ryzyko uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, a co za tym idzie odniesienia obrażeń czy utraty życia.

Osoby lekceważące podstawowe zasady i przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami swoich nieodpowiedzialnych zachowań. W ubiegłym tygodniu do groźnego zdarzenia doszło w Świętochłowicach na ul. Bytomskiej. Kierująca fiatem kobieta nie ustąpiła pierwszeństwa przechodzącym przez przejście nastolatkom i potrąciła 14-letnią dziewczynę, po czym odjechała z miejsca zdarzenia. Na szczęście dziewczyna nie odniosła żadnych obrażeń. Zdarzenie to zostało zarejestrowane przez innego kierującego, który natychmiast powiadomił Policję. Dzięki przeprowadzonym przez mundurowych ze świętochłowickiej komendy czynnościom udało się ustalić, że za kierownicą fiata siedziała 36-letnia mieszkanka Świętochłowic. Policjanci skierują do sądu wniosek o ukaranie kobiety, a grozi jej 30 tysięcy złotych grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów. Z kolei na drogach naszego powiatu wczoraj miało miejsce kolejne zdarzenie z udziałem pieszego. Około godziny 17.30 w Godziszowie, w rejonie skrzyżowania ul. Centralnej ze Skoczowską, kierująca oplem 36-letnia kobieta potrąciła 45-letniego pieszego, który znajdował się na jezdni poza przejściem dla pieszych. Kierująca była trzeźwa, pieszy pod wpływem alkoholu. Okoliczności tego zdarzenia będą wyjaśniane przez kryminalnych z Cieszyna.

  • zdjęcie- dzień, droga , policjant obserwuje ruch na drodze

Film 35-735011.mp4

Pobierz plik 35-735011.mp4 (format mp4 - rozmiar 1.41 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony