2023 Rok pieszego

Podsumowanie powiatowej akcji NURD

Policjanci ruchu drogowego prowadzili wczoraj działania kontrolno-prewencyjne pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń. Niestety, na drogach naszego powiatu miał miejsce jeden wypadek drogowy. W trakcie działań mundurowi zatrzymali troje kierowców, którzy kierować nie powinni… Mundurowi ujawnili w sumie 40 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 48 wykroczeń popełnionych przez pieszych.

Wczoraj, na drogach powiatu cieszyńskiego były prowadzone działania pod nazwą "NURD". Genezą policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim. Nadzorem objęte były miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Nadrzędnym celem działań jest wypracowanie prawidłowych zachowań u wszystkich uczestników ruchu drogowego. Kiedy będziemy ostrożni i będziemy się kierowali zasadą ograniczonego zachowania na drogach będzie po prostu bezpiecznie. Powinien to być nasz wspólny cel.


Podczas wczorajszych działań policjanci zatrzymali w Ustroniu nietrzeźwego kierowcę quada, który miał ponad promil alkoholu w wydychanym powietrzu. 65-latek kierował pojazdem bez wymaganych uprawnień, bez obowiązkowego ubezpieczenia, bez kasku i włączonych świateł mijania...W Zebrzydowicach w ręce mundurowych wpadł inny nietrzeźwy 65-latek, który mając dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu wsiadł na rower i w trakcie swej „podróży” spowodował kolizję z kierującym fiatem. Z kolei w Skoczowie policjanci zatrzymali 21-letnią kobietę, która nie dość, że nie posiadała uprawnień do kierowania, to w dodatku pod wpływem środków odurzających kierowała seatem. Z działań policjantów pewnie zadowolony nie był 39-letni mężczyzna, którego mundurowi cieszyńskiej drogówki zatrzymali na ul. Bobreckiej w Cieszynie. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie listu gończego oraz nakazu doprowadzenia do zakładu karnego, gdzie ostatecznie został przez mundurowych umieszczony.

Na drogach naszego powiatu miał miejsce niestety jeden wypadek z udziałem pieszego. W Cieszynie, na ul.Bielskiej 49-letni kierowca mercedesa potrącił znajdującą się już na przejściu dla pieszych kobietę. Poszkodowana została przewieziona do szpitala. Kierujący był trzeźwy. Okoliczności tego wypadku będą wyjaśniać policjanci wydziału kryminalnego.

W trakcie działań mundurowi cieszyńskiego garnizonu ujawnili łącznie 88 wykroczeń, z czego sprawcami 48 wykroczeń byli piesi. Najczęściej piesi przechodzili przez jezdnię w miejscu niedozwolonym- tak było aż w 38 przypadkach. Z kolei wśród zachowań kierujących, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pieszych, policjanci odnotowali 40 wykroczeń. Najczęstszym z nich było przekraczanie dozwolonej prędkości w rejonie przejścia dla pieszych- tego rodzaju przewinień odnotowano to aż 28.
Przypominamy, iż bezpieczeństwo pieszego zależy w dużej mierze od niego samego. Bezpieczny pieszy to przede wszystkim ostrożny pieszy, który powinien kierować się zasadą ograniczonego zaufania i przed wejściem na przejście dla pieszych upewnić się, że kierujący go widzi. Zachęcamy też do korzystania na co dzień z elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym. Dajmy szansę kierowcy nas zobaczyć!


Przypominamy również o nowym taryfikatorze i przepisach związanych z bezpieczeństwem na drodze- nowa ustawa podwyższa grzywny za nieprawidłowe zachowanie w stosunku do pieszych, niewłaściwe wyprzedzanie i znaczne przekroczenie prędkości. Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, czy jazda po chodniku, to minimum 1,5 tysiąca złotych grzywny. Co więcej, jeśli sprawca spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Minimum 1 tysiąc złotych grzywny zapłaci kierowca, który nie zastosuje się do zakazu wyprzedzania określonego ustawą lub znakiem drogowym. Nowe przepisy wprowadzają też obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów i grzywnę minimum 1,5 tysiąca złotych za kierowanie pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień. Wprowadzono wyższe grzywny, m.in. nawet 5 tysięcy złotych za przekroczenie prędkości o ponad 71 km/h, kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu- minimum 2,5 tysiąca złotych, nieprawidłowe przechodzenie lub przejeżdżanie przez przejazd kolejowy-minimum 2 tysiące złotych, a także niewskazanie komu powierzyliśmy do kierowania nasz pojazd - od 4 do 8 tysięcy złotych.

  • zdjęcie-dzień, przejście dla pieszych, w tle policjanci w mundurach
Powrót na górę strony